Stříbrné šperky
15. 09. 2021
Share on FacebookStříbrné šperky můžou být ideálním dárkem k malému výročí nebo jako vyznání lásky. Hodí se také na každodenní nošení k neformálnějším outfitům. Ale nenechte se mýlit, i ze stříbra lze vyrobit opravdový klenot, kterým můžete doplnit velkou večerní róbu.
Stříbrné šperky si každý jistě spojí s jeho klasickou stříbřitě lesklou barvou. Věděli jste ale, že s povrchovou úpravou a konečným vzhledem šperku jdou dělat hotová kouzla?
Velmi často se při výrobě stříbrného šperku používá metoda tzv. rhodiování. Rhodiová vrstva výrazně zvyšuje jejich lesk a funguje jako ochrana proti přirozené oxidaci. Tuto oxidaci, známou jako černání, způsobuje vlhkost, vzduch a pot. Před agresivním potem nemusí stříbrný šperk ochránit ani rhodium.
Velmi zajímavě vypadá i ošetření černým rhodiem, díky kterému má šperk lesklý černo-šedý odstín.
Pokud se naopak šperk rhodiem neošetří, zůstane matné. Taková povrchová úprava podtrhne krásu především šperků s drobnými detaily.
Velmi oblíbené jsou i pozlacené stříbrné šperky, a to jak žlutým, tak růžovým zlatem. Použité zlato na tuto úpravu má 24 karátů, výsledná barva šperku je tedy žlutější nebo výrazněji růžová, než u šperků vyrobených ze 14 karátového zlata.
Jestli už jste si svůj vysněný stříbrný šperk vybrali, víte, jak o něj správně pečovat? Pokud chcete, aby Vám Vaše oblíbené kousky vydržely krásné co nejdéle, vyhraďte jim jejich vlastní místo. Ukládat je můžete třeba ve šperkovnici nebo v krabičce.
Stříbrným šperkům neprospívá ani kontakt s vodou, chlorem nebo solí. Doporučujeme je proto odkládat při sportu nebo koupání v bazénu a v moři. Stříbrné šperky rychle přicházejí o svůj lesk a barvu i v případě, kdy jsou vystaveny potu a také vysokým teplotám. Šperkům proto nesvědčí ani saunování nebo kontakt s chemickými látkami, např. s lakem na vlasy nebo s parfémem. Protože je stříbro měkčí než zlato, odložte šperky i při těžší mechanické práci.
Víte také, co dělat, pokud Vám šperky vlivem oxidace zčerná? Způsobů, jak šperku navrátit jeho původní krásu, je hned několik.
Jednou z možností, jak šperkům dopřát náležitou péči, je zanést je ke zlatníkovi, který je vyčistí profesionálně, například ultrazvukem. Stříbrné šperky můžete vyčistit také doma s pomocí roztoku na čištění stříbra nebo čistících utěrek, které jsou vhodnější pro šperky s kameny. Sáhnout můžete i po jedlé sodě, kterou rozpustíte v horké vodní lázni, do které zoxidovaný šperk na pár minut vložíte.